Dokladnie dzis mija 1-wsza rocznica operacji Abi.
Pomyslalam, ze podziele sie czescia rozdzialu z ksiazki pt. " Matter of The Heart", majacej ukazac sie w przyszlym roku, do ktorej napisalam rozdzial o dotychczasowej historii Abi, by uczcic jej pomyslnie przeprowadzona pierwsza operacje serca!
24 lipca 2009. Piękna i cudowna dziewczynka przyszła na świat o imieniu Abigail Maja. Patrząc na nią, któż by pomyślał, że ma poważną wadę serca? Pomimo wcześniejszych diagnoz, Abi uzyskała wysokie noty w skali Apgara i była największym i najzdrowszym niemowlęciem na Oddziale Intensywnej Opieki Noworodkowej, gdzie spędziła pierwsze 3 dni swojego życia. Pomimo, iż nie miałam możliwości trzymania jej w rękach po narodzinach, cieszyłam się, że wyglądała tak zdrowo i została wypisana do domu w ciągu 72 godzin od narodzin. Nie okazywała żadnych symptomów swojego skomplikowanego serduszka, tak skrzętnie studiowanego przez miesiące przed jej narodzinami. Po tym, co wydawało się wyboistą drogą przez ciążę, wypełnioną blisko 20-ma badaniami USG i echami serca, amniosyntezą (czyli badaniem próbki płynu owodniowego) oraz słuchaniem coraz to gorszych diagnoz, nareszcie mogliśmy cieszyć się naszą dziewczynką w domu przez kolejne 3.5 miesiąca. Abi była cały czas pod ścisłą kontrolą kardiologa. Pewnego dnia, zaczęliśmy zauważać, że Abi zaczęła coraz mniej jeść i szybciej oddychać (65-80 oddechów na minutę, podczas, gdy norma waha się od 40 to 60). Skrzętnie notowaliśmy wszystkie jej posiłki i czynności fizjologiczne, więc łatwo było nam stwierdzić, że jadła połowę tego co powinna. Po kolejnej konsultacji z kardiologiem z Charlotte, nastał czas na ponowne spotkanie z lekarzami z Atlanty i nieuniknioną operacje założenia opaski na tętnicę płucną na początku grudnia.
6 grudnia, po odwiezieniu na lotnisko mojej mamy, która była z nami od urodzenia się Abi, rozpoczęliśmy naszą 5-cio godzinną podróż do Atlanty. Noc spędziliśmy u znajomych w domu i kolejnego dnia rano zarejestrowaliśmy się do szpitala (Sibley’s Children of Atlanta) na badania przed-operacyjne. Dopiero po 7-miu godzinach spędzonych w szpitalu, mogliśmy wyjść ze szpitala. Jak tylko położyliśmy Abi spać, otrzymaliśmy telefon od chirurga, który oznajmił nam, że według niego i pozostałych kardiochirurgów i kardiologów ta operacja nie jest optymalna dla Abi i tylko by pogorszyła jej stan. Zamiast operacji, następnego dnia postanowiono przeprowadzić koronografię, by uzyskać więcej informacji. Procedura trwała 4 godziny.
Po przeprowadzonej koronografii i omówieniu nowo zaistniałej sytuacji, lekarze jednogłośnie stwierdzili, że najlepszym ruchem dla Abi będzie przeprowadzenie operacji na otwartym sercu, zwanej ‘podwójnym przełączeniem’. Była to trudna decyzja do podjęcia przez nas w tak krótkim czasie, biorąc pod uwagę złożoność i powagę operacji, planowanej na znacznie później. Nie mieliśmy innego wyjścia, jak tylko zgodzić się z rekomendacją lekarzy na przeprowadzenie operacji następnego dnia, gdyż prawa zastawka Abi zaczęła coraz gorzej funkcjonować i ciec coraz bardziej.
Abi przespała cały dzień i połowę nocy, po narkozie użytej do przeprowadzenia koronografii. Obudziła się przed 5-tą rano, głodna i spragniona. Nie mogliśmy jej nic innego podać oprócz wody z elektrolitami, której wypiła całe 5 uncji (150ml). Wiedzieliśmy, że musi być wyjątkowo spragniona, gdyż normalnie wypijała miedzy 2-3 uncje (60-90ml) na raz. Pielęgniarki przyniosły środki odurzające, które Artur sam podał Abi i wkrótce zaczęła robić się senna, po czym spała w moich ramionach przez godzinę, aż przyszedł czas, by ją odnieść na salę operacyjną i oddać w ręce anestezjologów. To był najgorszy moment dla nas, gdyż nie wiedzieliśmy, czy ją jeszcze zobaczymy żywą...
Operacja trwała ok 9 godzin, ale zobaczyliśmy ja dopiero po prawie 11-tu. Najtrudniejsze godziny w życiu. Pomimo, iż pielęgniarka dzwoniła do nas co 1.5 godziny z wiadomościami z sali operacyjnej, nie były one dla nas wystarczające. W pewnym momencie podczas operacji, jedna z pielęgniarek asystujących przy operacji, przyszła porozmawiać z nami. Poinformowała nas, że osoba raportująca stoi bardzo blisko stołu operacyjnego, więc musi zachować względną ciszę i ograniczyć się w ilości przekazywanych informacji do minimum. Nagle obróciła swoją tabliczkę z imieniem z wypisaną modlitwą i powiedziała, że chirurg to narzędzie w rękach Boga i cały personel asystujący przy operacji to ludzie wierzący i wszyscy czują Bożą obecność na sali. To nieoczekiwane wydarzenie, było dla nas potwierdzeniem słów i modlitw jakie otrzymywaliśmy od innych tego dnia. Doceniliśmy jej miły gest i mimo, że nadal nie było nam łatwo myśleć o tym co przechodzi w tej chwili nasza córeczka, staliśmy się znacznie spokojniejsi.
Po zakończonej operacji, Dr Kirshbom przyszedł omówić rezultaty operacji. Powiedział, że operacja przebiegła pomyślnie i nie mógłby wymyślić lepszego scenariusza. W wyniku tak długiej i skomplikowanej operacji, okolice serca i samo serce było spuchnięte, więc postanowiono zostawić otwartą klatkę piersiową przez około 2-3 dni. Po ok 45 minutach od skończonej operacji, mogliśmy w końcu zobaczyć nasza maleńką na OIOM’ie. Abi była podłączona to wielu monitorów, maszyn i drenów oraz była tak mocno spuchnięta, że ledwo ją poznaliśmy. Byliśmy na ten widok trochę przygotowani. Przyznaję, że jest to szokujący widok, gdy po raz pierwszy widzi się takie maleństwo po poważnej operacji serca. Niełatwo przeżyć taki widok, ale Abi poradziła sobie świetnie i byliśmy z niej bardzo dumni! W zasadzie Abi na tyle dobrze sobie radziła, że zamknięcie klatki przesunęli o 2 dni wcześniej. Operacja odbyła się w środę, a już w piątek wyjęto 2 dreny z klatki piersiowej, linię centralną, a w sobotę odłączono od tlenu, by już w poniedziałek móc przewieźć ją na zwykły oddział obserwacyjny. Abi regenerowała siły i dochodziła do siebie w zaskakująco błyskawicznym tempie, wprawiając w zdumienie samych lekarzy, którzy przygotowywali nas na 2-3 tygodniowy pobyt w szpitalu.
Personel szpitalny był bardzo miły, jednak nauczyliśmy się, że czasem musieliśmy wstawiać się za Abi, co wiązało się ze zmianą zaleceń czy procedur szpitalnych. Jak nikt inny znamy naszą córkę i wówczas zaistniały sytuacje, w których życzyliśmy sobie odmiennego od oczekiwanego czy planowanego podejścia. Nasz zdrowy rozsądek i instynkt sprawdziły się w przypadku saturacji, kiedy wbrew zaleceniom zażądaliśmy wyjęcia profilaktycznie założonych nosków z tlenem, które ograniczały małej swobodne oddychanie, przez co wyniki natężenia tlenu we krwi spadały do granicznych limitów, a to z kolei powodowało każdorazowo pikanie monitora w pokoju. Wiadomym jest fakt, że dzieci oddychają przez nos, dlatego też w nocy często (nawet kilka razy w ciągu 15 minut) saturacja spadała poniżej ustalonej normy, co przekłada się na kompletny brak snu. Od momentu wyciągnięcia nosków, Abi spała smacznie z fantastycznym natężeniem tlenu. Podobna sytuacja dotyczyła sondy do karmienia zakładanej przez nos. Próbowaliśmy karmić ją butelką, wiedząc ze jeśli nie będzie wystarczająco dużo jadła, będziemy musieli wrócić do domu zaopatrzeni w sondę. Powiedzieliśmy pielęgniarkom i lekarzom, że będziemy karmić Abi według naszej domowej rutyny, do której Abi jest przyzwyczajona. Wydedukowaliśmy (jak się okazało słusznie), irytacja spowodowana rurką w nosie przeszkadzała Abi w piciu z butelki. Podobnie jak poprzednio, po wyciągnięciu rurki, picie z butelki nie stanowiło problemu. Abi miała 4 miesiące w tym czasie i pomimo, że znaliśmy jej reakcje i preferencje, było nam niezwykle ciężko w tej nowej sytuacji egzekwować nasze prawa czy życzenia. Rodzice są ostatecznie tymi, którzy podejmują decyzje za swoje dzieci i powinni kwestionować, a czasem nawet brać sytuacje w swoje ręce, gdy uznają, że coś dzieje się wbrew ich instynktowi czy przekonaniom.
Abi została wypisana ze szpitala 16 grudnia, dokładnie w tydzień po operacji. Nie wierzyliśmy, gdy powiedziano nam, że możemy jechać do domu tego popołudnia. Możliwość spędzenia pierwszych rodzinnych świąt z radosną i pełna energii Abi w domu, była najcenniejszym prezentem gwiazdkowym jaki moglibyśmy sobie wymarzyć!
A oto, Abi dzisiaj podczas zabawy w przedszkolu: